Mart 16, 2022

Moonbeam Swap Testneti

ile admin

Bugün yapacağımız testnet, Moonbeam ekosisteminde bulunan Zircon Finance. Polkadot ekosisteminde önemli yere sahip olan Moonbeam üzerinde çalışacak olan Zircon Finance ve Moonbeam Swap, Uniswap benzeri merkeziyetsiz borsa olarak hizmet verecek.

Hadi testnetimizi yapmaya başlayalım.

Öncelikle Bu testnete katılmak için Metamask cüzdana ihtiyacımız var.

Metamask cüzdan kurulumunu bilmiyorsanız, videosunu ekleyelim. Detaylı şekilde kurulumu ve ağ eklemenin nasıl yapılacağını detaylı şekilde anlattık. Sizler rahatça işlem yapın diye her konu da yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Metamask kurulumunu tamamladıysanız Test ağını kuralım.

Moonbase Alpha

Yeni RPC URL’si: https://rpc.api.moonbase.moonbeam.network

Zincir Kimliği: 1287

Para Birimi Sembolü: DEV

Blok Gezgini URL’si : https://moonbase.moonscan.io

Testnete başlamak için hazırız!

Sıra geldi test tokenlerimizi almaya, bunun için öncelikle Moonbeam discord kanalına gitmemiz gerekiyor, Discord kanalı: https://discord.gg/jgxQ6Akn7f Bu kısımda önemli bir uyarı yapalım discord kanalında yapacağınız işlemler sonrasında ortalama bir kaç dakika da test tokenleri geliyor. Fakat gelmezse üst üste çok fazla mesaj atmayın. Sizi bot algılayıp gruptan atılırsınız. Çünkü bu testneti birden fazla yapabilirsiniz. Günlük olarak oradan test token isteyeceksiniz. Sabırlı olun. Aşağıya görsellerini bırakıyorum. Sırasıyla moonbase-faucet kısmına giriyoruz sonra !faucet send yazıp sonrasında metamask adresimizi ekleyip gönderiyoruz. 5 dk içinde test tokenleri hesabımıza geliyor.

Test tokenlerimizi aldık. Artık Moonbeam Swap sitesine gidip işlemlerimize başlayabiliriz. Öncelikle siteye buradaki bağlantıdan gidiyoruz. Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz. Sonrasında tokenlere ulaşmak için Select Token > Choose List > Select seçeneklerini yaparak test tokenlerine ulaşalım. Gördüğünüz gibi güneş sistemi içindeki gezegenler olarak isimlendirilmiş. Aşağıya görsellerini sırasıyla bırakıyorum.

Tüm tokenler ile işlemler yapıyoruz. Yani swap işlemleri, sistem oldukça hızlı ve rahat o nedenle hızlı şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle DEV token ile hepsini swap işlemi yapın. Sonrasında kendi aralarında swap işlemleri yapmayı unutmayın. Elimizdeki tokenleri idareli kullanalım. Çünkü günlük alabiliyoruz. Swap işlemlerinde miktarlar önemli değil. Aynı tokenler ile Zircon Finance kullanacağımız için hepsine yetecek kadar elimizde minimum 1 DEV token kalsın.

Şimdi POOL kısmına geçiyoruz. Burada DEV ile diğer tokenleri likide edip havuz ekleyeceğiz. Hepsinde bu işlemi yapın, Add kısmından ekleme yapın, Remove kısmından birazını çıkartın. Tüm tokenler için bu işlemleri yapın. Tabii ki tüm tuşlara basın, testnet diyarında olduğunuzu unutmayın. Sitenin her yerini kurcalayın.

Moonbeam swap kısmını tamamladık, Aynı işlemleri şimdi de Zircon Finance kısmında yapıyoruz. İki platform birbirinin aynı zaten. Zircon Finance içinde tüm işlemler geçerli olacak şekilde yapabilirsiniz.

Zircon finance ulaşmak için: https://beta.zircon.finance/build/index.html#/swap

Her iki platformda da testnetine katılın. Hem Moonbeam Swap kullanın hem Zircon Finance. İki platformda da tüm işlem aynı şekilde yapılıyor.

Herkese bol kazançlı ve sağlıklı günler diliyoruz.