Mart 11, 2022

Morpho Labs. Testnet

ile admin

Ethereum, Polygon ve AVAX(yakında gelecek) ağında borç verme ve alma protokolü olarak çalışacak projenin testneti ile karşınızdayız, Aslında Compound ve AAVE sistemleri üzerinde çalışan üst katmana yapı olan Morpho Labs. Diğer DEFI projeleri gibi borç alma ve verme işlemleri yapacağız.

Projenin tesnetine geçmeden önce her zamanki gibi, bize testnet için ETH, MATIC lazım olacak , AVAX ağı eklendiğinde güncellemesini yaparız. Takipte kalın.

Öncelikli bu tesnet için bize lazım olan Metamask cüzdanımız, bu cüzdan içerisine eklenecek ağları yazalım,

  1. Ropsten Test Ağı ( buradan nasıl aktifleştireceğinizi anlatık.)
  2. Polygon Mumbai
  3. Avax Fuji (Gelecek)

Şimdi bu ağlar için gerekli olan parametreleri yazalım

Polygon Mumbai;

Mumbai

Yeni RPC URL’si: https://matic-mumbai.chainstacklabs.com

Zincir Kimliği: 80001

Para Birimi Sembolü: MATIC

Blok Gezgini URL’si : https://mumbai.polygonscan.com

AVAX Fuji

Yeni RPC URL’si: https://api.avax-test.network/ext/bc/C/rpc

Zincir Kimliği: 43113

Para Birimi Sembolü: AVAX

Blok Gezgini URL’si : https://testnet.snowtrace.io

Bu ağları Metamask Cüzdanımıza ekliyoruz.

Bu ağlar için gerekli olan ETH, MATIC, AVAX için faucet adresinlerini de veriyorum, Bu kısımda sizde Google üzerinden arama yapın tüm testnet faucetleri sürekli aktif olmuyor. Malum burası testnet diyarı, her şey mükemmel çalışsa test etmeye gerek kalmazdı.

Eth Rospen için;

https://faucet.dimensions.network/

https://faucet.egorfine.com/

Polygon MATIC:

https://faucet.polygon.technology/

AVAX Fuji

https://faucet.avax-test.network/

Artık Testnet için Ana coinlerimiz hazır, şimdi ETH Ropsen ağı için bize DAI, USDC ve USDT lazım, bunlar için Uniswapta ETH ile swap yaparak elde edebiliriz. Bu işlemler biraz uzun sürebilir. Uniswap bağlantısını ekliyorum.

https://app.uniswap.org/#/swap?chain=ropsten

Şimdi platforma gidiyoruz. Platform adresi: https://compound.morpho.best/

Bu kısımda cüzdanımızı bağlıyoruz. Cüzdan onayı sonrasında, Cüzdan adresimiz altında Faucet kısmı var oradan da DAI, USDC,UST isteyebilirsiniz. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor, ya yukarıda anlattığım Uniswap yöntemini yada çalışırsa platform üzerinden edinebilirsiniz.

Artık platforma geçelim, İlk kısımda borç verme yani elimizde olan coinleri yatıracağız, Aşağıda görseldeki gibi Supply Market kısmı içerisinde cüzdanımızda olan miktarlar görünüyor. Bunları tek tek yapıyoruz. Burada iki tip Aprove kısmı var ikisini de deniyoruz, Sonrasında Metamask cüzdanımız üzerinden onaylarak işlemleri bitiyoruz.

Şimdi de Withdraw işlemlerini yapıcaz, burada yatırdığını miktarların tamamını çekmeyin, %15 %20 gibi geri çekim yaparsanız. Miktarlar önemsiz, ama tüm işlemlerin aktif şekilde çalıştığını kontrol etmek gibi düşünün. Aşağıya görsellerini bırakıyorum.

Şimdi Borrow Borç alma bölümüne geçiyoruz, burada yatırdığımız teminatların %80’i kadar borç alacağız, hepsinde max. yada belirlediğiniz miktarlara göre borç alın. Tüm coinleri kullanın. Sonrasında Repay bölümünden %10 %20 kadarını geri ödeme yapın, tüm bu işlemleri Metamask cüzdanınız üzerinden onaylayarak yapıyorsunuz.

Testnetimizi tamamladık. Şuan için AVAX ağı aktif değil o kısımda aktif olduğunda, aynı işlemler onun içinde geçerli olacaktır. Bizleri sosyal medyadan yada telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Tabii ki tüm butonlara tuşlara basmayı unutmayın, karşılaştığınız hatalar vs. olursa ekibe geri bildirim yapmaktan çekinmeyin. Unutmayın! Bunlar testnetler de değerli geri dönüşlerdir.