Mart 25, 2022

Vee Finance Testneti

ile admin

Vee.Finance’ın KAVA’da Testnet’i başlattığını paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. 

Neden Kava Netowork?

Ethereum, birincil blok zinciri geliştirme platformu olarak düşünülse de, hala büyük sınırlamaları var. Kava Network, Cosmos SDK’nın hızını ve birlikte çalışabilirliğini Ethereum Virtual Machine’in (EVM) esnekliği ve geliştirici desteği ile birleştiren, yıldırım hızında bir Katman-1 blok zinciridir.

Kava, Web3 geliştiricilerinin üzerine inşa etmesi için daha açık, ölçeklenebilir ve optimize edilmiş bir Katman-1 blok zincirine dönüşüyor. Kava Network, en büyük iki merkezi olmayan ekosistemi desteklemek için optimize ederek çok zincirli gelecekte büyük bir büyümeye hazırlanıyor.

Yukarıda belirtilen özelliklerin nedeniyle Vee.Finance’ın, kullanıcıların DeFi’ye katılımının önündeki engelleri azaltma ve küresel varlık tahsisinin verimliliğini optimize etme vizyonumuza odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Hızlı şekilde testneti nasıl yapacağımıza geçelim.

Öncelikle Metamask cüzdanımıza KAVA Testnet ağını eklemeliyiz. Eğer metamask cüzdanınız yok ise; Aşağıdaki videoda detaylı kurulumunu anlattık. Oradan bakarak kurabilirsiniz. 

Testnet ağı:

Ağ Adı: Kava-Testnet EVM Alphanet

Yeni RPC URL adresi: https://evm.evm-alpha.kava.io

Zincir Kimliği: 2221

Para Birimi Sembolü: KAVA

Blok Gezgini URL Adresi: https://explorer.evm-alpha.kava.io/

Öncelikle https://vee.finance/dashboard sitemize gidiyoruz.

Ağda işlemleri yapmak için, test tokenlerimizi alalım. https://faucet.kava.io/ adresine gidip alıyoruz.

Testnete başlamadan önce tüm coinlerin özellikle KAVA “Collateral” butonunu aktif hale getiriyoruz.

İlk olarak Supply kısmı ile başlıyoruz. Tüm testnetlerde olduğu gibi, bunda da miktarlar önemli değil, Borç alıp verme işlemleri ve stake işlemleri yapacağız.

Supply kısmından bir miktar KAVA yatırıyoruz. İşlemleri metamask cüzdanınızdan onaylıyorusunuz. İşlem tamamlandıktan sonra bir kısmını Withdraw yapıp ilk işlemi tamamlıyoruz.

İkinci adım olarak Barrow yapıyoruz;

Bu kısımda gidip önce KAVA ile borç alıyoruz. Miktar size kalmış, Unutmadan cüzdanınızda bir miktar KAVA kalması gerekiyor. Komisyon ödemesini KAVA ile yapıyoruz. Borç aldıktan sonra bir miktarını geri ödeme yapalım. REPAY butonundan yapabilirsiniz.

Üçüncü adıma geçiyoruz. Burada Sağ üstte, cüzdanınızı bağladığınız yerin yanında “VEE” diye bir bölüm var. Oradan VEE finance kendi tokenini claim edeceğiz. (bu işlemi yapmak için bir süre bekleyin. Zamanla oradaki VEE miktarı artıyor.)

Vault kısmına geliyoruz. Release bölümünde basıyoruz.

Son olarak Stake bölümüne geliyoruz. “+” tuşuna basıp biraz önce claim ettiğimiz VEE tokenleri yatırıyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra bir kısmını “-” tuşuna basıp geri çekiyoruz.

Testnetimizi tamamladık. Oldukça hızlı şekilde yapılabiliyor. Faucet kısmı da rahat çalışıyor.

Tabii ki site içerisindeki tüm butonlara basıp Dashboard kısmından tüm kontraları açın. Birden fazla kez yapmaya çalışın.

Herkese bol kazançlı ve sağlıklı günler dileriz.