Mart 29, 2022

WingRiders Testnet

ile admin

Cardano ekosisteminde çıkacak olan yeni DEX platformu WingRiders’ın testneti katılıyoruz. Özellikle yatırımcılarına baktığımızda, kripto dünyasının ciddi oyuncuları tarafından desteklendiğini görüyoruz. Bu nedenle önemli olduğunu düşündüğümüz WingRiders projesi testnetine katılmayı unutmayın diyerek detaylarına geçelim.

İlk adım olarak, Cardano ekosistemi için bize cüzdan gerekiyor.

Buradan chrome mağazasına ulaşıp Nami Wallet eklentisini kuralım.

  1. Eklentiyi chrome sayfamıza kuruyoruz.
  2. New wallet seçeneğini işaretliyoruz.
  3. Size 24 kelimeden oluşan özel anahtar verecek (private key) kaybetmeceğiniz bir yerde saklayın! ödüller dağıtıldığı zaman bu cüzdanınıza gönderilecek.
  4. Size verilen anahtar kelimeler içerisinden rastgele kelimeleri yazmanızı isteyecektir. Onları yazıyoruz.
  5. Kullanıcı adı oluşturuyoruz.
  6. Şifremizi beliyoruz. Artık Nami wallet sahibiyiz!

İkinci Adım;

Cüzdanımız test ağına geçireceğiz. Robot simgesine basıyoruz Settings>Network kısmına geçiyoruz. Orada Testnet aktif hale getirip, rastgele bir sayı yazıyoruz. Bu sayıyı test tokenleri alırken kullanacağız!

Sıra geldi test tokenlerimizi almaya;

Buradan test token faucet sitesine gidiyoruz. Öncelikle ada adresimizi alıyoruz. (Receive butonuna basıp alabilirsiniz.) Aşağıda bulunan görseldeki gibi adresimiz yazıyoruz. Cüzdanı test ağına geçirirken yazdığımız sayıyı yazıyoruz. Sonra Buton basıyoruz. Test tokenlerimiz hazır.

Uyarı! Cardano ağı biraz yavaş o nedenle hemen gelmesini beklemeyin. İşlemlerde biraz ağır sürebilir. Ayrıca DEX borsasını kullanırken silipage değerlerini yüksek alın biraz daha hızlı şekilde işlemleriniz onaylanabilir.

Üçüncü Adım;

DEX platformunu kullanmaya başlayabiliriz. Buradan siteye gidiyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. “Create Collateral” diyoruz. Sonrasında “Mint Token” diyerek DEX platformu için ihtiyacımız olan tokenleri alıyoruz. (Bazen chrome tarayıcı da hata verebiliyor. Brave tarayıcı daha sağlıklı çalışıyor.)

Dördüncü Adım;

SWAP

Bu kısımda swap işlemleri yapacağız. Burada önemli olan tokenler wrap tokenlerdir. wETH, wBTC gibi onlarla swap işlemlerini yapabildiğiniz kadar yapın. Tekrardan uyarayım. Cardano ağında işlemler biraz uzun sürüyor.

Beşinci Adım;

POOL;

Bu bölümde, var olan POOL kısımlarına ekleme yapacağız. İkinci olarak “Create A New Pool” seçeneği ile olmayan bir POOL yaratarak oraya yatırım yapacağız.

Uyarı: Burada tüm işlemlerde ADA fee olarak ödendiği için, miktarlar önemli olmasa da komisyonları ödeyecek kadar cüzdanınızda kalsın.

POOL kısımlarına likidite ekledikten sonra withdraw yapmayı unutmayın. Tüm işlemleri yapabildiğiniz kadar yapın. İşlem sayınız ne kadar artarsa o kadar faydalı.

Altıncı Adım;

Son Bölüm;

Transactions bölümüne girip orada RECLAIM butonunu da kullanmayı unutmayın! Ayrıca, site içerisindeki tüm butonları kullanıp kontrol edin.